Poptávka trajektu

Odkud

Kam

Datum cesty tam

Datum cesty zpět

Dravci u tří korunek


Nádherné jezero bez lidí v civilizací dosud nepoznamenané krajině, ve kterém se prohání spousta štik a candátů. Takto si ideální scenérii jistě představuje nejeden český rybář a na světě ještě existují místa, kde se i takovýto sen může stát skutečností. Jedním z nich je Švédsko, které je pro našince poměrně snadno dostupné i autem, které vám převeze trajekt. V této skandinávské zemi plné překrásných jezer a řek je možné nalézt spoustu revíru, kde za celý den téměř nepotkáte člověka a ryb je v nich více než dost.
Výhodou švédských revírů je právě jejich četnost, díky čemuž rybářský tlak na jednotlivé lokality není tak výrazný jako je tomu u nás. Ten nejpodstatnější rozdíl je však v lidech. Švédové jsou hrdí na své přírodní bohatství a podle toho se také chovají. Dodržují zákony a etické principy.

skandinávie


V případě, že se rozhodnete zarybařit si ve Švédsku, jednou z možností je výprava na vlastní pěst. Pokud jste dobrodružná povaha, ovládáte dobře angličtinu a máte dost času a peněz, není problém. Na internetu si můžete předem vytipovat několik lokalit a pak je postupně navštívit. Je ale nutné počítat s tím, že rybářská pravidla a omezení se u jednotlivých vod liší a budete muset všude kupovat povolenku zvlášť. Byť je možné obecně říct, že ve Švédsku si zachytáte všude, přece jen i tady jsou revíry lepší a horší, ať už co se týče rybářského tlaku, zarybnění či atraktivity okolí. Pokud chcete ušetřit svůj čas i peníze je vhodnější variantou využít zkušeností rybářů, kteří již ve Švédsku byli a jet na prověřenou lokalitu.

Den na Hultebräanu
Před námi je den na jezeře Hultebräan, které je možné nalézt v jihovýchodním Švédsku. Na tomto jezeře je povolen trolling, takže již po pár metrech od mola nedočkavě vypouštím do boje woblera v barvě okouna. Svatý Petr nám přeje a já už po pěti minutách vytahuji candáta kolem padesáti centimetrů. Candáti se drží v hejnech, a proto okamžitě spouštíme kotvu a místo poctivě prochytáváme. Za chvíli se Víťovi do rippera zakusuje candát stejné velikosti. Po candátech se o slovo razantně hlásí štiky. Pak aktivita ryb klesá a my měníme stanoviště. Ryby ale asi zrovna mají siestu, takže se dalšího záběru dočkáme až po více než dvou hodinách. Celkově je ale naše bilance na konci dne více než uspokojivá. Za devět hodin na vodě jsme zdolali 23 štik od 40 do 87 centimetrů, 2 candáty a několik okounů okolo 30 centimetrů. Bohužel se nepodařilo přesvědčit k záběru žádnou z místních metrovek, ale za to prý mohla velikost námi používaných nástrah. Na místní monstra tu platí woblery větší než 20 cm. Příště holt budeme chytřejší. Všechny ryby až na jednoho candáta byly vráceny vodě. Společnost nám v podstatě dělaly jen ryby, protože za celý den jsme potkali jen jednoho švédského kolegu a měli tak celé 250 hektarové jezero jen pro sebe. Candát na grilu a chlazené bílé víno zakončují vydařený den. Na velké ponocování ale není prostor. Už brzy ráno nás totiž čekají další šupinatí krasavci ve švédském rybářském ráji.

Autor článku: Jakub Hubert

Tento článek byl publikován s laskavým svolením rybářského webu www.kajman.cz, specialisty na vybavení pro rybáře.